Powody, dla których warto grać w gry planszowe z dziećmi

Obserwując współczesne rodziny można zauważyć następujące obrazy: rodzice oglądający w salonie telewizję, a dzieci zamknięte w swoich pokojach grające w gry komputerowe. W innej rodzinie jeden rodzic czyta a drugi wykonuje swoją pracę na laptopie. Jedno dziecko gra na iPadzie, a inne jest zajęte grą na konsoli. Możemy zaobserwować, że wiele rodzin spędza swoje wieczory w totalnej izolacji. Problemem stał się wspólny posiłek, na który trudno jest zebrać wszystkich domowników. Nowoczesna technologia zawładnęła życiem niejednej rodziny.

1 (1)

 

Istnieje wiele powodów, dla których warto sprawić, aby nowoczesna technologia nie stała się zagrożeniem dla relacji rodzinnych. Jeżeli rodzice pragną zaradzić temu zjawisku powinni zebrać całą swoją rodzinę w jednym miejscu i czasie oraz spędzić z nimi ciekawe chwile. W jaki sposób? Mogą zaproponować wspólne spędzenie czasu przy rozgrywce w grę planszową. Mógłby, ktoś zadać pytanie „A dlaczego?”.

Ponieważ, są one doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji i komputera, smartfona. Równie interesującą i ciekawą co wymienione gadżety. Zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie szkolnych stresów i pozwalają wczuć się nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą – przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Rozwijają  umiejętności społeczne i interpersonalne.

Współzawodnictwo

Gry planszowe uczą zasad współzawodnictwa – prędzej czy później dzieci staną w obliczu jakiegoś wyścigu do celu. Planszówki dają im możliwość przygotowania się do tego, na czym polega zdrowe współzawodnictwo i jakim regułom powinno podlegać. Gry planszowe wszczepiają uczciwość – przy okazji wspólnej gry rodzice, starsze rodzeństwo mogą swoją postawą wskazać, że oszustwo w grze (i analogicznie w życiu) nie popłaca.

Logiczne myślenie

Rozwijają logiczne myślenie – wspierają analizę i syntezę, uczą jak odczytywać fakty, zmuszają do główkowania i poszukiwania najlepszych rozwiązań, uczą matematyki i ekonomii – zaczynając od umiejętności zwykłego liczenia, poprzez zasady inwestowania, po szacowanie zysków, uczą negocjować – nie raz i nie dwa dziecko będzie miało okazję wejść w asertywną dyskusję, starając się coś dla siebie ugrać.

Przewidywanie

Gry planszowe uczą przewidywać – kształtują w dziecku umiejętność myślenia o kilka kroków w przód, by wygrać lub uniknąć błędu, uczą strategii – dziecko uczy się planować swoje działania, postępować według ustalonego schematu oraz modyfikować go, w razie potrzeby, rozwijają również wyobraźnię.

Wyobraźnia

Współczesne gry dla dzieci, pełne bajkowych, kolorowych postaci potrafią ożywić dziecięcą wyobraźnię w zupełnie, niekiedy, nieoczekiwanym kierunku, rozwijają samodzielność – na początku dziecko potrzebuje pomocy kogoś dorosłego, w celu opanowania reguł gry, później uczy się podejmowania samodzielnych decyzji i działania w pojedynkę.

Współpraca

Gry planszowe uczą współpracować – umiejętność ta rozwija się wspaniale w grach zespołowych, dzieci przyswajają ogólne zasady współpracy i pracowania na wspólne konto, uczą pomagać, oraz uczą, że można wspaniale spędzać czas z własną rodziną.

Nauka przez zabawę

Idąc z duchem czasu i podporządkowując się do wymogów ministra, któremu podlega szkolnictwo wielu rodziców pragnie pomóc swoim dzieciom i już od najmłodszych lat uczy je różnych rzeczy. Im młodsze jest dziecko, tym nauka jest pojmowana, jako coś fajnego i zabawnego. Rodzice pragną, aby głównie przez zabawę i gry ich dziecko uczyło się. Dzięki grom dziecko poprawia nie tylko swoją zdolność ruchową, ale uczy się również liczyć. Dla malutkich dzieci, ta forma nauki sprawia, że nie, co przychylniej patrzą na zagadnienie uczenia się. Niekiedy, bowiem widzą większe dzieci, które ociągają się z pójściem do szkoły i nie chcą popołudniu odrabiać zadanych przez nauczyciela lekcji mogą małe dzieci zniechęcić do niej. Żadne jednak dziecko nie oprze się fajnej i ciekawej grze i pomimo, że będzie w niej musiało przeczytać jakieś słowo lub pomnożyć daną cyfrę przez drugą, to chętnie chce w nią grać. Jest, to dla takiego dziecka odskocznia od nazywanej przez nich nudy szkolnej. Przy grach, zwłaszcza tych ciekawych nie nudzą się one i są pełne pomysłów. Projekt jest zaadresowany również do rodziców jak i nauczycieli, których pragniemy zaangażować do promowania gier planszowych, które pomogą dzieciom poznawać zasady fair play i wdrażać je w życiu.

IMG_1500

Podsumujmy

Gry planszowe, wcześniej zapomniane, teraz wracają w zupełnie nowej odsłonie. Są alternatywną, dla komputera i telewizji, formą spędzania wolnego czasu. W czasie rozgrywki pomiędzy graczami wytwarza się specyficzna więź. Panuje atmosfera zabawy, integracja  środowiska rówieśniczego  co pozwala dzieciom na rozładowanie w bezpieczny sposób nagromadzonego napięcia emocjonalnego. By grać, dzieci muszą nauczyć się współpracy. Jest to dla nich bezcenna umiejętność, ponieważ  w codziennym życiu obszar ten u nich jest zaburzony. Gry planszowe są bezpiecznym sposobem na ćwiczenie tej umiejętności oraz tak trudnej do zaakceptowania w życiu codziennym – porażki ( gracze w każdej grze podejmują nowe wyzwania i nie boją się porażki). Oprócz tego wartością dodaną gier planszowych jest ćwiczenie koncentracji uwagi, pamięci, wyciszenia oraz ciągłego analizowania sytuacji. Umiejętności te, ćwiczone w formie zabawy, są podstawą lepszego funkcjonowania dziecka w szkole. Dają dziecku wiarę, że wie, umie, potrafi, a co za tym idzie zwiększają jego samoocenę i motywację do pokonywania trudności. Ogólnie rzecz ujmując Ci, którzy uwierzą w siebie, odniosą sukces.