Pomysłówka – gra z pomysłem

Niedawno, dzięki wydawnictwu Goliath, dotychczas niezbyt dobrze znanemu na rynku polskim, światowemu producentowi wysokiej jakości gier i zabawek, otrzymałem grę Pomysłówka. Natychmiast zaniosłem na pierwsze spotkanie do naszego klubu i rozpoczęliśmy zabawę w poszukiwanie słów ukrytych na planszy. Z miejsca stała się ulubionym tytułem dzieci i młodzieży. Gra ma naprawdę proste zasady.

Zasady gry

Pomysłówka to gra od 2 do 4 graczy, polegająca na jak najszybszym znalezieniu słów ukrytych na okrągłej planszy i tym samym uprzedzeniu przeciwnika. Gracze układają przed sobą pustą planszą i wybierają żetony w jednym z czterech kolorów. Jeden z graczy przekręca planszę, a wtedy ukazuje się szukane słowo. Gracz, który odnajdzie je jako pierwszy, woła Pomysłówka i zaznacza swoimi żetonami wyraz, który odnalazł. Gra toczy się dalej, aż do odnalezienia  około 25 haseł. Niekiedy gracz znajdzie słowo, którego litery są już zaznaczone przez przeciwnika. Gdy tak się stanie, przeciwnik musi usunąć wszystkie swoje żetony z tego słowa. Niekiedy może to spowodować zepsucie innych wyrazów. Gracze grają do czasu odnalezienia wszystkich słów w układance. Na koniec zliczamy swoje żetony na planszy, a gracz z największą ilością żetonów wygrywa.

Wrażenia       

Pomysłówka to bardzo dynamiczna gra, w której  rozgrywka toczy się w oka mgnieniu, a wszystko może się całkowicie zmienić w ciągu kilku słów! Zapewnia dobrą zabawę i doskonali spostrzegawczość wzrokową. Gra nie tylko promuje zabawę słowami, ale także uczy cennej umiejętności – szybkiego czytania. Co u dzisiejszej młodzieży jest bardzo pożądaną cechą.

Wykonanie

Co do wykonania to plansza jest idealnie dopasowana do gry i bardzo stabilna. Karty są łatwe do zainstalowania i z każdym słowem tarcza swobodnie się obraca. W rezultacie, każdy gracz podczas zabawy ma takie same warunki do szukania słów. Niekiedy, trzeba nieźle się nawykręcać głową we wszystkie możliwe kierunki, aby znaleźć odpowiedni wyraz. Żetony dołączone do gry mają bardzo ciekawy wygląd – swoim kształtem przypominają kolorowe soczewki do oczu.

Komu polecam?

Polecam grę rodzinom z dziećmi w wieku szkolnym. Choć także wśród dorosłych będzie dużo zabawy. W zestawie znajduje się 10 dwustronnych plansz, a przy zastosowaniu dodatkowych plansz niemiecko lub angielskojęzycznych z powodzeniem można wykorzystywać do nauki języka. Polecamy również grę dla nauczycieli uczących w szkołach. Można ją z również wykorzystać na lekcjach języka polskiego, zajęciach wyrównawczych, czy na zajęciach świetlicowych.

Podsumowanie

Plusy:

+ proste zasady

+ dobra zbawa

+ dobrze napisana instrukcja

+ dobre wykonanie

+ uczy spostrzegawczości

+ uczy umiejętności szybkiego czytania

+ dość dobra skalowalność

Minusy:

– nie zauważyłem