Mistrzowski Rummikub

Rummikub to jedna z najbardziej znanych i popularnych gier świata, zdobyła wiele wyróżnień i nagród w tym najbardziej prestiżową – Spiel des Jahres w 1980 roku. Fenomen tej gry tkwi w prostocie, łatwych zasadach i szybkiej rozgrywce. Bez najmniejszych problemów mogą w tą grę grać zarówno dzieci, młodzież, dorośli jak i osoby starsze. Gra w idealny sposób łączy pokolenia, w szczególności dziadków z wnukami. Gra ma również ogromny potencjał edukacyjny, służy integracji i jednocześnie rozwija na wielu płaszczyznach – kreatywność, spostrzegawczość i logikę, stanowiąc idealne rozwiązanie dla młodzieży w wieku szkolnym. Dlatego też w wielu szkołach wykorzystuje się grę Rummikub na zajęciach matematyki, zajęciach świetlicowych czy kółkach zainteresowań.

Rummikub można znaleść w bardzo wielu domach, jest to gra od której wiele osób zaczynało swoją przygodę z planszówkami.  Przypuszcza się, że na całym świecie w Rummikub gra około miliard ludzi. Biorąc pod uwagę dane ze sprzedaży, do dnia dzisiejszego na całej kuli ziemskiej używanych jest ponad 40 milionów jokerowych kostek. Popularność tej gry sprawiła, że organizowanych jest bardzo wiele różnego rodzaju turniejów, między innymi mistrzostwa szkół, kraju czy mistrzostwa świata. Turnieje rozgrywane były w wielu ciekawych miejscach na świecie, np.: na Wieży Eiffla, na statkach rejsowych, w kopalniach oraz w wielu znanych kurortach (Cannes, Miami Beach, itd.).

 

Krótko o zasady gry

Rummikub to gra od dwóch do czterech graczy. Gra składa się ze 104 kostek z liczbami o wartościach od 1 do 13 w czterech kolorach (czarny, czerwony, żółty, niebieski), dwóch jokerów oraz tabliczek, na których gracze układają wylosowane kostki w sposób niewidoczny dla pozostałych graczy. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kości ze swojej tabliczki. Gracz wykłada na stół utworzone przez siebie układy kostek, serii lub grup. Seria to co najmniej trzy kostki o kolejnych numerach w jednym kolorze. Grupa składa się z trzech lub czterech kostek o tym samym numerze. Gracze startują z czternastoma losowo wybranymi kostkami i pozbywają się ich stopniowo, wykładając serie i grupy do czasu, aż pozbędą się wszystkich swoich kostek.

Rummikub 3w1

W sierpniu 2016 roku miała miejsce premiera najnowsza edycja Rummikub, w której dodano 6 nowych jokerów i opisano trzy warianty rozgrywki: Standard, Twist i Ekspert. Najnowsza odsłona Rummikub, bardzo urozmaiciła rozgrywkę, każdy wariant nieco zmienia sam sposób gry. Wersja Twist jest szybsza, bardziej dynamiczne i strategiczna. Zastosowanie specjalnych jokerów (lustro, zmiana koloru i podwójny joker) odkryło nowe możliwości manipulacji przed graczem. Zasady gry są takie same, jak w wersji podstawowej, jedyną różnicę stanowią przepisy, odnoszące się do jokerów specjalnych. Wersja Expert to najbardziej wymagający wariant gry. Rozgrywka jest bardziej strategiczna. W tym wariancie liczą się tylko kolory jokerów a nie to jaki jest ich wygląd. Konkretny kolor jokera można użyć tylko w odpowiadających mu kolorach (np. czarny kolor jokera zastępuje tylko czarne kostki).

Decyzja o wydaniu nowych wariantów tej popularnej gry dała jej drugą młodość. Sama gra ma już ponad 70 lat, a jej autorem jest Izraelczyk Ephraim Hertzano. Opracowanie, zaś wersji Expert było moim udziałem. W ubiegłym roku na Mistrzostwach Świata w Berlinie, kiedy została zaprezentowała wersja Twist zaproponowałem stworzenie jeszcze jednego wariantu i co najważniejsze uzyskał on akceptacje ku mojej uciesze. Warto dodać, że dystrybutorem marki Rummikub w Polsce jest firma TM Toys ze Szczecina, a wydawcą firma Lemada z Izraela.

 

Mistrzostwa Polski Szkół w Rummikub

Co roku w Sztumie odbywają się Mistrzostwa Polski Szkół, których organizatorem jest Klub Gier Planszowych Pionkolandia. W tym roku odbyła się już piąta edycja tych mistrzostw. Co roku bierze udział ponad 100 uczniów z 50 szkół z całej Polski. Każdą szkołę reprezentuje 2 uczniów, którzy są wyłaniani z eliminacji szkolnych. Każda szkoła wcześniej otrzymuje od firmy TM Toys gry Rummikub. Na Mistrzów czekają cenne nagrody rzeczowe, a najlepsze szkoły otrzymują pakiety gier edukacyjnych. Uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych walczą razem i co jest ciekawostką, że pomimo różnicy wieku między uczniami 4 razy mistrzem Polski był uczeń ze szkoły podstawowej, raz z gimnazjum i ani razu ze szkoły średniej. Dodatkowo w trakcie turnieju rozgrywane są Mistrzostwa Polski Nauczycieli. Poniżej kilka zdjęć z poprzednich edycji.

Mistrzostwa Polski w Rummikub

Co trzy lata w Polsce organizowany jest oficjalny turniej rangi Mistrzostw Polski. Ostatni taki finał odbył się w Warszawie na Stadionie Narodowym 3 października 2015 r. podczas konwentu gier „Planszówki na Narodowym”. Wystartowało w nim 60 osób, które zostało wyłonione w eliminacjach, które odbywały się w salonach Empik w całym kraju. Mistrzynią Polski została Hania Szymanowska z Poznania, która reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Berlinie. Od wielu lat prowadzącym mistrzostwa jest aktor Robert Moskwa, osobiście pasjonat gier, a w szczególności gry Rummikub.

Mistrzostwa Świata w Rummikub

Wielkim świętem Rummikub, są organizowane co trzy lata Mistrzostwa Świata. Za każdy razem są organizowane w innym miejscu. W 2015 roku gospodarzem było miasto Berlin. 32 reprezentantów rywalizowało przez 2 dniu w przepięknym hotelu Ritz w samym centrum stolicy Niemiec. Zwycięzcą został reprezentant Japonii, który oprócz tytułu Mistrza Świata, zdobył nagrodę o wartości 7452 euro. Poniżej kilka zdjęć z Berlina:

Więcej zdjęć z Mistrzostw w Berlinie

Film z Mistrzostwach w Berlinie