Bal planszówkowy

Karnawał, zapusty, czas zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Można się zastanawiać co to ma wspólnego z grami planszowymi? Ano ma i to dużo, ale po kolei.

Od kilku lat w klubie Pionkolandia w Sztumie organizujemy tak zwane bale planszówkowe, podczas których dzieci i młodzież mają za zadanie przebrać się za swoją ulubioną postać z gier planszowych. Zabawy przy muzyce są popularną formą rozrywki wśród dzieci, dostarczają im wielu przeżyć i radości, a połączenie tego z bohaterami gier planszowych wytwarza w nich ogromne pokłady inwencji twórczej, na stworzenie niesamowitych strojów i kreacji.

Od czego zacząć.

Plakat

Warunkiem udanego balu jest nie tylko jego forma, ale i opracowanie dobrego programu. Zaczynamy od przygotowania plakatu i zapowiedzenia balu z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem. Czas oczekiwania, wyboru bohatera, przygotowania stroju sprawi, że dzieci i młodzież będą oczekiwały z utęsknieniem na to wydarzenie.

Muzyka

Ważnym punktem jest muzyka, którą wcześniej przygotowują sami uczniowie. Wybieramy osoby odpowiedzialne za to zadanie i to one nie tylko zbierają listę utworów od uczniów, ale przygotowują na tą okazję specjalną playlistę w serwisie Youtube.  Dzięki temu mamy automatycznego didżeja i ogromny obraz wyświetlany na ścianie za pomocą rzutnika.

Pizza

Każdy dobry bal, nie odbędzie się bez dobrego jedzenie. Kilka dni przed balem, każdy uczeń wybiera swoją ulubioną potrawę z menu wybranej restauracji. Następnie składamy zamówienia, a lokal w dniu balu dostarcza ją nam na umówioną godzinę.

Sesja zdjęciowa

Dużą atrakcją balu jest sesja zdjęciowa. Z tej okazji zamawiamy profesjonalnego fotografa z przenośnym studiem, mnóstwem rekwizytów, tłem,  który wykonuje dla nas niezwykłą sesje zdjęciową.

Konkurs

Ostatnią rzeczą to wybór zabaw i konkursów. Najważniejszym z nich jest oczywiście głosowanie na najładniejszy i najbardziej oryginalny strój przygotowany na bal. Warto również przygotować salę z planszówkami, gdzie uczestnicy zabawy mogą odpocząć i zagrać w swoją ulubioną grę.

Zachęcam do zorganizowania podobnej inicjatywy u siebie w klubie, i podzielanie się swoimi wrażeniami.